David Schwimmer - A Ross barát
Ross Geller bizony nem huszonéves, hiszen 1966. november 12-én született Queensben, David Schwimmer néven, amit azóta sem változtatott meg, nem úgy, mint annyi mûvésztársa, akik hasonlóan elõnytelen névvel láttak napvilágot. A kis David New York-ban, a szegényes Beverly Hills-en, és Los Angelesben nõtt fel, jómodú ügyvéd szülõk gyermekeként. Elõször akkor találkozott a színészettel, amikor csak úgy, a poén kedvéért beiratkozott egy fõiskola dráma szakára. A tanfolyam végeztével egyik tanára arra bátorította, hogy vegyen részt egy nyári színdarabban a chicagoi Északnyugati Egyetemen. A fõiskola elvégzése után B.S. egyetemi fokozatot szerzett beszéd-színház szakon. 1988-ban hét végzõs társával megalakította a Chicago-i Looking-glass (vagyis Tükör) Színházi Társulatot, amely színészek, rendezõk, írók társulása volt, amely egy újfajta stílust képviselt az amerikai színpadok körében. Schwimmer (egyszerre, mint színész, író, rendezõ) úgy írta le a társaságot, mint egy rendkívül mozgásközpontú színház, amely a színészet klasszikus mûvelése mellett, felhasználta az akrobatika, a gimnasztika, a tánc és zene elemeit is. Talán kicsit furcsa a mi Rossunkat gimnasztikus tánc közben elképzelni, de ez nyilván remek elõtanulmány volt számára a késõbbiekre nézve.
Schwimmer a következõ darabokban játszott színpadon ezzel a társulattal: A Mester és Margarita, A tanú szeme, "West", "Of One Blood" és az Odüsszeia. Az utóbbi darab kissé megtörte a csapatot és Los Angelesbe mentek. Ott játszották el a "The Arabian Nights"-ot. A színház Schwimmer számára szenvedéllyé vált. Rendezett is, olyan darabokat mint a "The Jungle", amely zsinórban hat Joseph Jefferson díjat kapott, a "The Serpen", és az Alice Csodaországban, amit az Edinburgh-i Fesztiválon is elõadtak. Hiába, színházzal mégsem lesz túl sok ember igazán sikeres, kell némi kommersz munka is, mert az emberek azt szeretik, így Schwimmer is elkezdett a tévében szerepelni. 1993-ban Schwimmer elsõ tévés szerepében, a Monty-ban együtt játszott Henry Winkler-rel is. Több sorozatban is kapott szerepet: "NYPD Blue"-ban - ahol, ha minden igaz, õ volt az a fiatalember, aki önvédelembõl lelõtt egy rablót és aztán nem tudott mit kezdeni ezzel az élménnyel -, az "L.A. Law" és a "The Wonder Yers". Aztán jött a Jóbarátok, ahová azonnal megkapta Ross Geller szerepét.
Sokan úgy gondolják, hogy David Schwimmer a Jóbarátok közül talán a legkevésbé sikeres, pedig ez nem így van, csupán - valamivel - kisebb körülötte a felhajtás, mint Jennifer Aniston vagy Matthew Perry körül. Meglepõ például, hogy hány mozifilmben szerepelt Schwimmer - márpedig ezt gyakran szokták a siker fokmérõjének tekinteni. Mi tizennégy ilyen filmrõl tudunk és ugyan a szerepek között akadt egész picinyke is, azért mégiscsak ... A nálunk is forgalmazásra kerültek közül megemlíthetjük a Stephen King-féle Az eminens-t, a Hat nap, hét éjszaká-t Harrison Forddal, Hûségteszt-et, a Szilikon völgy-et, a Julie DeMarco-t, a pocsék Farkas-t, a Húszdolláros komédiá-t, a Túl a hídon-t, a klasszikus Intruderek támadásá-t. És David - múltjához hûen, nemcsak színész, hanem rendezõ is.
David imád softballozni, kosarazni, ping-pongozni és pókerezni ismerõseivel, kedvenc dala: Elvis - Crying in the Chapel, és imádja a dupla Latti fölözött tejet. Az egész sztárságot viszont igen gyakran a fenébe kívánja: "Ez bizony nehéz. Amikor egy paparazzi egyfolytában követ a kocsijával és a videokamerájával, szeretnék egyszerûen elbúcsúzni az egésztõl és tanítani meg a színházi csoportommal foglalkozni."
Bizony, bizony, nem könnyû. Ezért nem leszünk mi sem sztárok! |